Школа- не комора знань, а світоч розуму

Школа- не комора знань, а світоч розуму

ДПА

Памятки-поради щодо складання ДПА

1. Підготуйте своє робоче місце вдома: приберіть з робочого столу все зайве, зручно розмістіть потрібні програми, навчальні посібники, зошити, папір, ручки, олівці тощо.
2. Складіть план підготовки до державної підсумкової атестації на кожний день, чітко визначте обсяг матеріалу, який ви вивчатимете (розділ, тема тощо).
3. Під час підготовки до ДПА з будь-якого предмета структуруйте матеріал за допомогою планів, схем. Робіть це у письмовому вигляді. Адже досить часто буває так: вам здається, що ви все знаєте, пам’ятаєте, а коли починаєте відповідати – ваша відповідь виходить уривчастою, фрагментарною.
4. Перегляньте спочатку весь матеріал і раціонально сплануйте його вивчення: наприклад, якщо потрібно вивчити 100 питань за чотири дні, то у перші два дні вивчіть 70% усього обсягу, третього дня – решту питань, четвертого – повторіть вивчене. При цьому складні питання чергуйте з простішими.
5. Розпочніть заняття з найважчого матеріалу, який знаєте найгірше. Якщо не можете щось згадати, запишіть на аркуші запитання, які ви можете поставити учителю під час консультації.
6. Намагайтеся зрозуміти матеріал, що вивчаєте, а не механічно його запам’ятовувати.
7. Не вивчайте новий матеріал безпосередньо перед ДПА, робіть це заздалегідь.
8. Пам’ятайте, що інформація, одержана на консультації перед ДПА, буде корисною для вас.
9. Не забудьте під час консультації поставити педагогу ті запитання, які вас найбільше хвилюють.
10. Робіть шпаргалки за бажанням, це сприяє закріпленню знань, однак пам’ятайте, що користуватися ними під час ДПА не можна.
11. Проговоріть з батьками плани своїх відповідей на запитання.
12. Повторіть плани відповідей на запитання напередодні ДПА, акцентуйте увагу на найважчих.
13. Не забудьте прийти на консультацію.
14. Відпочиньте за два-три дні до ДПА.
15. Ляжте раніше спати напередодні ДПА, а ранок у жодному разі не починайте «зубрінням».
16. Чергуйте заняття і відпочинок під час усього періоду підготовки до ДПА.
17. Не думайте про те, що не впораєтесь із завданнями, навпаки подумки уявляйте собі картину успіху.
18. Прийдіть на ДПА завчасно.
Під час складання ДПА
усної державної підсумкової атестації:
1. Візьміть білет, назвіть його номер.
2. Сядьте на місце, заспокойтеся.
3. Прочитайте завдання.
4. Зосередьтесь і спробуйте зрозуміти зміст завдань.
5. Складіть детальний план відповіді, запишіть важливі визначення, формули, схеми.
6. Готуючи конспект відповіді, не намагайтеся записати все слово в слово. Відшліфуйте і зафіксуйте першу фразу своєї відповіді, яка має бути змістовною і стилістично бездоганною.
7. Пам’ятайте, що таблиці, плакати тощо, що є у вашому розпорядженні під час ДПА, – це ваші помічники, тому що у них міститься значна частина інформації, необхідної для відповіді.
8. Починайте відповідь з оголошення її плану. У цьому випадку екзаменатор з перших хвилин оцінить не тільки коло питань, що ви будете розглядати, а й вашу здатність логічно мислити та грамотно будувати відповідь.
9. Висловлюйтеся логічно.
10. Супроводжуйте відповідь узагальненнями, викладом закономірностей.
11. Тримайтеся впевнено, відповідайте чітко, але не голосно.
12. Намагайтеся, щоб ваша відповідь на кожне запитання тривала не більше 5-7 хвилин.
13. Не виправдовуйтеся, якщо ви допустили у відповіді неточність. Проаналізуйте свою помилку, спробуйте показати екзаменаторам, що ця помилка випадкова і надалі ви її не допустите. Будьте спокійними. У такій ситуації лише ясність і чіткість вашого мислення допоможуть спростувати негативний ефект помилки.
14. Не хвилюйтеся, якщо не знаєте, як відповідати на запитання, спробуйте зібратися з думками. Згадайте все, що стосується даної теми.
15. Не говоріть відразу, що ви не можете відповісти на запитання, це відчуття може бути помилковим.
Під час складання ДПА
письмової державної підсумкової атестації:

1. Не сподівайтесь на допомогу екзаменатора, якщо вам не зрозумілий текст завдання. Екзаменатор має право давати пояснення, якщо текст завдання погано надрукований.
2. Почніть розв’язувати найлегше, на вашу думку, завдання. Заплутана умова ще говорить про складність завдання. Зберіться з думками та починайте працювати. У вас все вийде!
3. Не зациклюйтесь на тому завданні, яке не можете розв’язати, спробуйте розв’язати інше. Можливо, успіх розв’язання легшого завдання додасть вам упевненості, і ви зможете впоратись зі складнішим.
4. Будьте уважними, запам’ятайте вказівки учителя щодо підписання роботи, заповнення певних бланків (якщо це необхідно) та виконання завдань.
5. Сконцентруйтеся після організаційних моментів – для вас тепер є лише текст завдань і час для їх виконання.
6. Прочитайте завдання двічі і обов’язково до кінця, зрозумійте, що від вас вимагається.
7. Не поспішайте, оскільки можете неправильно зрозуміти умови завдань.
8. Думайте лише про виконання того завдання, яке виконуєте, а не всіх відразу.
9. Перевірте виконане завдання.
10. Прислухайтеся до своєї інтуїції.
Після складання ДПА
1. Зателефонуйте батькам. Пам’ятайте, що вони хвилюються за вас.
2. Проаналізуйте ваші помилки, щоб не припуститися їх у майбутньому.
3. Відпочиньте у цей день, а вже з наступного починайте готуватися до ДПА з іншого навчального предмета.
4. Під час підготовки до ДПА з іншого навчального предмета врахуйте вже набутий вами досвід.
Пам’ятки-поради батькам учнів
щодо складання
державної підсумкової атестації (ДПА)
До складання ДПА
1. Ознайомтеся з порядком проведення ДПА учнів.
2. З’ясуйте бажання дітей щодо вибору навчального предмета, з якого вони складатимуть ДПА. Переконайтеся, що вибір вашої дитини правильний.
3. Почніть готувати свою дитину до ДПА завчасно, однак не будьте нав’язливими.
4. Поділіться з дитиною своїм досвідом складання іспитів.
5. Пам’ятайте, що дитина може сама вибирати час для підготовки до ДПА.
6. Будьте готові не лише вислухати плани відповідей дитини на запитання ДПА, а й щось підказати їй.
7. Стежте за тим, щоб ваша дитина чергувала заняття та відпочинок (наприклад 40 хв. навчається, 10 хв. – відпочиває).
8. Не забудьте, що дитині напередодні ДПА необхідно відпочити: ввечері після закінчення заняття прогулятися на свіжому повітрі, прийняти душ, раніше лягти спати.
9. Підтримайте дитину. Це додасть впевненості у своїх силах.
Під час складання ДПА
1. Будьте впевнені у знаннях своєї дитини.
2. Не хвилюйтеся, тому що зайве хвилювання заважатиме не лише вам, а й дитині, адже вона відчуватиме ваш неспокій.
3. Не відволікайте дитину телефонними дзвінками, вона сама вам зателефонує!
Після складання ДПА

1. Підтримайте дитину незалежно від результатів ДПА.
2. Порадьте, як раціонально розподілити час, готуючись до ДПА з інших навчальних предметів.
Що робити, якщо…
1. Раптом виявилось, що вам дісталося питання, по якому ви можете сказати дуже мало. Не панікуйте, а відразу починайте записувати все, що будь-коли чули з цього приводу: з телепередачі, або в кінокомедії, або з розмови з батьками чи друзями, або з енциклопедії. У процесі написання в голову можуть прийти будь-які думки, і ви, можливо, згадаєте що-небудь із пройденого в класі або прочитанного.
2. На півслові ви забули, що треба говорити. Передусім не «втрачайте голову». Збережіть спокій, хоча б зовнішній – таке може трапитися з кожним! Повторіть останню фразу спочатку так само, як раніше, а потім, якщо зможете, іншими словами. За цей час згадайте план відповіді: що ви вже розказали, чого ця фраза може стосуватися. Здебільшого це допомагає. Якщо це так – сміливо продовжуйте відповідь. Якщо ні – подивіться в аркуш, який ви написали, готуючись до відповіді, і починайте розповідати про наступний пункт плану (навіть якщо вам тільки здається, що цей пункт наступний). Потім у кінці відповіді завжди можна повернутися до того, що пропустили.
3. Ви вже майже скінчили відповідати, і тут, нарешті, згадали, про що хотіли сказати, коли «втратили думку», або те, що забули сказати. Нічого страшного. Закінчіть говорити те, що говорили, а після цього скажіть те, що пропустили. У жодному разі не переривайте відповіді заради того, про що згадали. Краще нехай про це ви скажете в кінці, ніж уся відповідь виявиться нелогічною.
4. Ви обмовилися, і всі почали сміятися. Не переживайте. Це може трапитися з кожним. Обмовляються навіть професіонали – диктори радіо і телебачення. Посмійтеся разом з усіма – і все. Якщо ж цього, окрім вас, ніхто не помітив, продовжуйте говорити далі, мов нічого не сталося.
5. Вам задають додаткове питання. Не лякайтесь. Не кваптеся з відповіддю. Можете сказати, що вам необхідно трохи подумати. Чітко визначте, до чого відносити це питання, якої відповіді воно вимагає. Перш ніж говорити, сформулюйте відповідь у голові. Часу на це вимагається зовсім мало.
6. Ви помилилися. Ну і що? Помилки бувають у всіх. Якщо ви помітили помилку і знаєте, як її виправити, зробіть це. Якщо ж не впевнені в тому, що ваша відповідь правильна, продовжуйте відповідати, мов нічого не сталося. Якщо вам вкажуть на помилку і ви невпевнені твердо у своїй правоті, краще погодьтеся. Не треба боятися помилок! Використовуючи помилки, учні вчаться краще розбиратися в матеріалі, який засвоюють.
7. Вам поставили оцінку нижче тієї, на яку ви розраховували. Не сперечайтеся, не доводьте своєї правоти. Під час вступних іспитів скористайтеся правом на апеляцію.



Як найкраще підготуватися до TOEFL та IELTS

Для того щоб вступити у будь-який західний університет або просто поїхати туди на стажування, необхідно підтвердити рівень мови. Якщо мова йде про англомовні програми, тоді два основних варіанти - це TOEFL та IELTS. Незважаючи на деякі відмінності у структурі завдань, схема для отримання сертифікатів (сертифікат діє до двох років) приблизно одна й та сама.

Як готуватися

Як показує практика, найкращий матеріал для підготовки до тестів - це самі тести. Якщо мова йде про комп'ютерний іспит, як, наприклад, TOEFL iBT, то завантажити таку програму потрібно обов'язково, щоб, як мінімум, не заплутатися в іконках і віконцях у день складання іспиту. Тут підійдуть посібники Barron's, Cambridge TOEFL Prep, IELTS on Track, Focus on IELTS. Ще можна пройти пробний тест онлайн: завдання IELTS є тут і тут, а скорочений варіант TOEFL викладений на офіційному сайті. До речі, розділи всюди традиційні: читання, аудіювання, мовлення та письмо. Не лякайтеся перших оцінок - зазвичай спочатку вони жахливі, але лише через неуважність. Якщо пройти максимально багато завдань, будь-який монолог буде відскакувати від зубів, а рука сама навчиться знаходити каверзи у питаннях. У програмах, хоч вони і виглядають доісторичними, зазвичай є дві зручні функції: по-перше, вони зберігають ваші бали, а по-друге, містять приклади відповідей для всіх завдань, навіть усних. Бувають збірники завдань різного рівня складності - якщо, наприклад, готуватися до TOEFL по серйозним програмам Кембриджу, то на іспиті відчуєте швидше полегшення.

На другому місці за важливістю стоять ресурси, де аналізується структура іспиту та пропонуються різні методики - почати краще якраз з них. Сайт Good Luck TOEFL навчає корисним технікам, у тому числі, правильно виділяти ключові слова, читати по діагоналі і швидко відповідати на каверзні питання. На ресурсі Baceworld викладені не тільки поради щодо всіх розділів IELTS, але й короткі відеолекції від викладачів англійської. Можна завантажити і книги: в одному випадку найкращий варіант - Cracking the TOEFL iBT та ETS Official iBT Guide, в іншому - Cambridge IELTS. У таких виданнях по секундах розписаний процес проходження тесту, і вказано, скільки часу ви можете витратити на одне питання або складання плану твору.

Третя група - матеріали, які допомагають підвищити загальний рівень мови, наприклад, мемокартки із науковою та офіційною лексикою, підкасти, відеолекції або ігри. Непогано допомагає безкоштовний додаток TOEFL iBT Preparation, що пропонує поповнити вокабуляр термінами з галузі біології, археології, історії, соціології тощо. За два долари можна придбати тренажер для написання есе: у списку близько двохсот тем і більше чотирьохсот прикладів. У додатку IELTS Prep TestBank за $9.99 пропонують відточити навички, необхідні для проходження всіх чотирьох частин тесту (окрім самих завдань, є зручні розділи статистики та рекомендацій).

П'ять корисних рад

1. До типових іспитів з англійської готуватися слід холоднокровно. Насправді ці тести перевіряють не стільки знання мови, скільки здатність слідувати шаблоном, швидко реагувати і розуміти, що від вас хочуть. Вимова як у англійського лорда, як відзначають бувалі, не потрібна.

2. Вам належить провести багато годин за вивченням теми, до якої вам, скоріш за все, мало справи. Змиріться і спробуйте отримати користь. Якщо ви не читаєте науково-популярної літератури, можливо, це хороший спосіб освіжити в пам'яті відмінності пітекантропів і неандертальців, познайомитися з органічною філософією архітектури Френка Ллойда Райта або дізнатися, як плететься павутина. Треба зауважити, що творці тестів намагаються йти в ногу з часом: автору цього тексту, наприклад, на іспиті TOEFL попався текст про ДНК-машину і твір про вплив технологій на освіту.

3. Підготовка до іспиту дозволить вам зануритися у цікавий світ американського чи європейського кампусу. По-перше, це цікаво, по-друге, завидно (так і хочеться скоріше куди-небудь вступити): герої аудіювання обговорюють меню студентських їдалень, вибирають з тьютором тему дисертації, беруть участь у наукових експериментах і влаштовуються у лабораторії.

4. Питання бувають дуже дивними. Автори намагаються із усіх сил, щоб заманити вас у пастку: іноді для цього придумують варіанти настільки дикі, що ви починаєте сумніватися, у своєму ви розумі. Не піддавайтеся! Всі відповіді завжди є у тексті, і вигадувати нічого не треба.

5. Головне - це навіть не знання мови, а спокій і тільки спокій. Не перепрацьовуйте себе. Готуйтеся морально. Присуджуйте собі призи за посидючість і працьовитість. Можливо, на самому іспиті вам більше стануть в нагоді базові навички медитації, аніж посекундні плани і завчені терміни.

Немає коментарів:

Дописати коментар